Avrupa İş Konseyinin (Europe Business Assembly) bir parçası olan Sokrates Ödül Değerlendirme Komitesi (International Socrates Award Nomination Committee) Akademik Birlik Konseyi tarafından Tarabya İngiliz Okullarına “Eğitimde uluslararası standartlar”, ‘Eğitim yönetimi ve eğitim metotları” konularında Avrupa Kalite Ödülü (European Quality) layık görüldü.

Akademik Birlik Konseyi (AU), 30 ülkeden önde gelen bilim insanları, rektörler ve akademisyenlerden oluşan 240`tan fazla üyeye sahip. Akademik Birlik, okullarda uluslararası standartlarda eğitim metodlarının uygulanması ve güçlendirilmesi, eğitim yönetimi ve bunun neticesinde mezun başarısı konularında aktif olarak çalışmakta. Ayrıca, uluslararası standartlarda bölgesel farkındalığı yakalamış profesyonel eğitimci ve kurumların başarılarının kamuoyuna duyurulması, Akademik Birliğin temel görevleri arasında.

"Avrupa Kalite" ödül projesi, kaliteli ve başarılı performans gösteren, en iyi bölgesel şirketleri ve eğitim kurumlarını ön plana çıkarmak amacıyla 2000 yılında kurulmuştur. Adayların seçim süreci birçok bilimsel alandan uzmanların araştırmasına ve Sokrates Adaylık Komitesi ortaklarının önerilerine dayanıyor. Aynı zamanda, ulusal ve uluslararası belgelendirme kuruluşları, bölgesel ve ulusal dernekler, kongreler, forumlar, sergiler ve endüstri medyasından veri toplama adayların hazırlanmasında başlıca temel yapılardır.

Eğitim alanında "Avrupa Kalite" ödülüne aday seçerken, Sokrates Adaylık Komitesi uzmanlarına aşağıdaki seçim kriterleri rehberlik eder:

  • Modern ve kaliteli yönetim sistemlerinin uygulanması, ulusal ve uluslararası akreditasyon, belgelendirme, eğitim programları kalitesi ve kaynakları, mezunların kabul edildiği üniversiteler, ulusal ve uluslararası eğitim forumlarına, fuarlara, sergilere aktif katılım, profesyonel eğitim kadrosu ile öğretim ve kurumun bölgesinde sahip olduğu itibar.

“Dünya insanı yetiştirme” vizyonuyla kurulan Tarabya İngiliz okulları (TBS), kurulduğu günden beri, uluslararası müfredatı ulusal müfredatla buluşturması, sosyal sorumluluk projeleri, öğrencilerinin gösterdiği uluslararası başarılar, düzenlenen eğitim panelleri, dünya üniversitelerini okullarında ağırlaması, butik bir okul olmasına rağmen 27 milletten öğrenciyi bünyesinde barındırması ve mezun öğrencilerinin tamamının başta Oxford üniversitesi olmak üzere dünyanın en iyi üniversitelerinden kabuller almasının kazandırdığı itibar ile dünyada ilgi çeken okullar arasına girerek Sokrates Komitesinin de ilgisini çekti.

Tarabya İngiliz Okulları eğitim anlayışını: “başarısız öğrenci yoktur, her bireyin güçlü olduğu akademik, sportif, sanatsal veya sosyal bir yanı muhakkak vardır” düşüncesi doğrultusunda temellendiriyor. Başarıyı, öğrenci ve ailesiyle el ele vererek öğrencinin başarılı olduğu yönleri tespit edebilmek, bu yönde gelişimini sağlamak, gelecek planlamasını bu yönde oluşturma felsefesiyle hizmet sunuyor. Edindiği misyonlardan biri olan "bir elin beş parmağı birbirinden farklıysa, bireyler de bu farklılıklarıyla gözlemlenmeli ve geliştirilmeli" düşüncesiyle de öğrencilerinin her birine özel yaklaşım anlayışını sunuyorlar. Tek bir eğitim metodu veya müfredatıyla her bireye aynı eğitimi uygulamanın ve sonuç olarak herkesten aynı başarıyı beklemenin ve de başarıyı sadece karne notuyla değerlendirmenin doğru olmadığı anlayışındaki Tarabya İngiliz Okulları, tüm bu özellikleriyle dünya değerlendirme kuruluşlarının ilgi odağı haline geliyor.

Bu nedenlerle TBS kurucusu Mehmet Gültekin, Avrupa İş Konseyi Akademik Birlik Komitesince eğitimdeki kusursuz imajı ve sunduğu eğitim hizmetlerinin yüksek kalitesi neticesinde ödülünü almak ve başarı hikayesini anlatmak üzere konuşmacı olarak davet de edildi.

Basın Yansımaları

Hürriyet

Hürriyet: Tarabya İngiliz Okullarına So...

CNNTürk

CNNTürk: Tarabya İngiliz Okullarına So...

Güneş

Güneş: Sokrates Ödülü Verildi

Milliyet

Milliyet: Tarabya İngiliz Okullarına So...

Sözcü

Sözcü: Tarabya İngiliz Okullarına ‘S...

BCCT

BCCT: TBS recieves Socrates Award

Star

Star: Sokrates Ödülü Verildi

Akşam

Akşam: Sokrates Eğitim Ödülü Verildi

İHA

İHA: Tarabya İngiliz Okullarına So...

Ekovitrin

Ekovitrin: Tarabya İngiliz Okullarına So...

Karar

Karar: Tarabya İngiliz Okullarına So...

Kampüs Haber

Kampüs Haber: Tarabya İngiliz Okullarına So...

Mynet

Mynet: Tarabya İngiliz Okullarına So...