Hayalleri olmayanların başarıları da olmaz. Her şey düşlemekle başlar ve hayat yeni hayallerle devam eder.

Tarabya İngiliz Okullarını kurarken ‘Biz sadece bir lise değiliz, dünya İnsanı yetiştiriyoruz’ vizyonumuz belki bir reklam olarak algılanmış olabilir AMA Türkiye’den sadece Tarabya İngiliz Okulları (TBS) katıldığı 93 Ülke ve 1.250 okulun yarıştığı ‘The School Enterprise Challenge Competition’ Girişimcilik yarışmasında Tarabya İngiliz Okulları Avrupa ve Ortadoğu şampiyonu oldu.

Dünyada genç işsizlik rakamları çığ gibi büyümekte ve geleneksel eğitim sistemleri genellikle bu sorunu çözmekte zorlanmaktadır. Günümüzde, Dünya Çalışma Örgütü (ILO)2012 rakamlarına göre 16 ile 24 yaş arası 75 milyon genç işsiz bulunuyor.

Dünya okullar arası “Genç Girişimcilik” yarışması İngiltere merkezli yardım kuruluşu olan “Teach a Man To Fish” tarafından organize edilmiş ve sponsorluğunu Güney Afrikada olan Saville Vakfı (The Saville Foundation) yapmaktadır. Bu yarışma dünyanın farklı ülkelerindeki okullar arasında öğrencilerin önderliğinde düzenlenen bir iş kurma yarışması olup temel amacı faklı ülkelerden gençleri iş arayan durumundan girişimci konumuna getirmektir.

Bu yarışma öğrencilere uygun ve uygulamalı bir eğitim imkanı sağlamanın yanı sıra okullar için de bir kazanç kaynağı oluşturmaktadır. 2014 yılında, School Enterprise Challenge, 93 ülkeden toplam 1250 okulun katılımıyla gerçekleşti ve yeni iş kuran okullar ilk 4 ayda ortalama okul başı aylık 1.137 dolar’dan başlayan kazanç elde etmeye başladılar.

“Teach a Man To Fish” yardım kuruluşunun CEO’su Nik Kafka “School Enterprise Challenge’ı 5 yıldır organize ettiğimiz için çok sevinçliyiz. Daha fazla ülke katıldıkça yarışma daha da büyüyecek, daha çok genç insan tecrübe kazanacak ve iş dünyasına katılmaya hazır hale gelecek” dedi.

Tarabya İngiliz Okulları Girişimcilik ve Liderlik dersi öğretmeni Clare Jones ise sözlerine şöyle devam etti:

“Öğrencilerimiz başarılı bir şekilde School Enterprise Challenge yarışmasına katıldı ve 3. Etap’da (iş kurma ve yönetme) Avrupa ve Ortadoğu Bölgesi birincilik ödülünü kazandı. School Enterprise projesi öğrencilere, Ekonomi, İşletme ve Liderlik dersinde kazandıkları teoriyi uygulamaya dökebilmeleri için bir fırsat yaratmaktadır. Öğrencilerin, öğrendiklerini uygulayabilecekleri bir ortam veren School Enterprise’a katılmaları bu öğrenilenlerin daha da kalıcı hale gelmesini sağlayacaktır. Öğrencilerin kar üretme amacıyla çalışmaları ve rekabet ortamı öğrencilerin kazanma isteklerini arttıracaktır. School Enterprise projesi süresince öğrencilerin kazandıkları liderlik ve takım çalışması becerileri gelecekte yapacakları çalışmalarda paha biçilmez olacaktır. School Enterprise projesi gelecekte kendi işini kurmak isteyen öğrencilere risk alabilecekleri ve hatalarından ders çıkarabilecekleri güvenli bir ortam sunmaktadır.
Öğrenciler öncelikle sadece kar amacı gütmenin yanında aynı zamanda sosyal sorumluluk ve çevre dostu olan bir iş fikri için beyin fırtınası yaptılar. Daha sonra öğrenciler hangi iş fikrinin daha karlı ve aynı zamanda toplum ve dünyamız adına faydalı olduğuna karar vermek için gruplar halinde çalıştılar.
Son aşamada öğrenciler oluşturacakları kart projesiyle birlikte yerel işletmelerle çalışmaya karar verdiler. Kart projesinden elde edilecek gelir yerel hayır kurumlarına bağışlanacaktır."

Tarabya İngiliz Okulları, Türkiye’de yeni fikirler ve sürdürülebilir okul projeleriyle hem öğrencilerinin hayatını pozitif yönde etkilemekte hem de içinde bulunduğu çevreye ve ortama katkı sağlama konusunda liderlik etmektedir.

Basın Yansımaları

Milliyet: Tarabya İngiliz Okulları'na Dünya Girişimcilik Ödülü

Türkiye’den sadece Tarabya İngiliz Okullarının katıldığı 93 ülkeden 1.250 okulun yarıştığı ‘The School Enterprise Challenge Competition’ Girişimcilik yarışmasında Tarabya İngiliz Okulları Avrupa ve Ortadoğu şampiyonu oldu.